Kto powinien ubezpieczyć się na życie?

Ubezpieczenie na życie w niektórych kręgach uważane jest za oznakę luksusu. Coraz częściej jednak osoby decydują się na wykup polisy by zapewnić rodzinie bezpieczeństwo.

Jak wiadomo zakup ubezpieczenia wiąże się ze stałym comiesięcznym wydatkiem. Jest to więc kolejne obciążenie domowego budżetu. Oczywistym jest, że jest to jednak wydatek, który z pewnością się opłaci. Głównym celem zawarcia polisy jest zabezpieczenie bytu swoim bliskim w razie wypadku, czy też śmierci głowy rodziny. Jednak obecnie towarzystwa swoją ofertą znacznie wybiega poza te ramy. Obszar ochrony jaki oferują ubezpieczyciele jest znacznie szerszy.

W zależności o wieku w jakim jesteśmy różne ubezpieczenia mogą być dla nas interesujące. Przykładowo kiedy dana osoba jest młoda, nie mam jeszcze rodziny ubezpieczenie na życie może być zabezpieczeniem spłat zobowiązań.

Kiedy osoba posiada już współmałżonka oraz dzieci potrzeba zabezpieczenia rodziny jest znacznie większa. Przede wszystkim, gdy głównie jedna osoba utrzymuje rodzinę to konieczne jest zabezpieczenie na wypadek jej śmierci, czy też niezdolności do pracy. Jeśli rodzina posiada kredyt hipoteczny również powinna się dodatkowo zabezpieczyć.

Osoby starsze, które posiadają już dorosłe i samodzielne dzieci również powinny posiadać ubezpieczenie. Polisa na życie w ich przypadku może być zabezpieczeniem ewentualnych kosztów leczenia, czy też dofinansowaniem w sytuacji organizowania pogrzebu.

Są to tylko przykładowe powody, dla których potrzebne mogą okazać się polisy na życie. Generalnie ubezpieczenie na życie możemy podzielić na dwa typy:

  • polisy kapitałowe – środki gromadzone z wpłacanych składek są wypłacane w określonych w umowie sytuacjach. Moment wypłaty oraz jej warunki są dokładnie opisanie w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Wśród tego typu ubezpieczeń wyróżniamy terminowe ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie na życie i dożycie. W zależności od rodzaju polisy te różnią się momentem i zasadami wypłaty świadczenia. W przypadku polis na całe życie okres ochrony obejmuje do momentu śmierci, a po śmierci zostaje wypłacone świadczenie. W polisach terminowych ochrona występuje przez określony czas. Ubezpieczenia na dożycie to ochrona w przypadku której wypłata świadczenia występuje w momencie osiągnięcia przez ubezpieczonego określonego w umowie wieku.
  • polisy z funduszem inwestycyjnym – ubezpieczenie, w którym część składek jest inwestowana. Całe ryzyko i odpowiedzialność leży po stronie ubezpieczonego, to on bowiem decyduje i wybiera odpowiadającą mu strategię inwestowania. To właśnie od jednostek zgromadzonych na funduszu, zależy wysokość wypłaconego świadczenia. Część środków jest gromadzona i nie inwestowana w celu gwarancji określonej wysokości minimalnej świadczenia.

Ubezpieczenie na życie to obecnie niemal konieczność. Osoby, które są w stanie wpłacać regularnie określone składki często decydują się na zakup polisy. Ubezpieczenie na życie z funduszem inwestycyjnym może być także dobrym sposobem na oszczędzanie i pomnażanie kapitału. Ważne jest w tej sytuacji trafne inwestowanie. W tej dziedzinie zawsze możemy liczyć na opinie i pomoc doradców. Podsumowując, ubezpieczenie na życie jest potrzebne praktycznie wszystkim, którzy chcą zadbać o swoich bliskich. W zależności od wieku i etapu w życiu różne ubezpieczenia mogą być interesujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *