Umowy dodatkowe, które można wykupić wraz z polisą na życie, sprawiają, że możemy nie tylko rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej, ale także spersonalizować naszą polisę, dostosowując ją do naszej sytuacji życiowej i naszych realnych potrzeb oraz oczekiwań.
Polisa na życie w wersji podstawowej chroni naszych bliskich na wypadek naszej śmierci – o ile nie nastąpiła ona w okolicznościach objętych wyłączeniami od odpowiedzialności ubezpieczyciela. Zakup określonej umowy dodatkowej może rozszerzyć zakres ochrony poprzez włączenie do polisy członków rodziny. Oznacza to, że w razie naszej śmierci gwarantowaną sumę ubezpieczenia otrzyma np. nasz współmałżonek, ale w razie jego śmierci – my. To świetne rozwiązanie szczególnie dla osób obarczonych kredytem, do którego spłaty potrzebnych jest dwóch żywicieli rodziny, ale tak naprawdę dla każdego. Polskie realia sprawiają, że zazwyczaj oboje rodziców musi pracować na utrzymanie całej rodziny.
Dodatkowe rozszerzenie zakresu ryzyk
Każdy, kto nie kupuje polisy na życie w ciemno, kierując się wyłącznie ceną, zdaje sobie sprawę, że ubezpieczenie na wypadek śmierci to nie jedyne ryzyko ubezpieczeniowe, przed którym warto się zabezpieczyć. Ubezpieczyciele w przypadku polis indywidualnych oferują zazwyczaj umowy dodatkowe na wypadek:
- śmierci lub kalectwa w nieszczęśliwym wypadku,
- śmierci lub kalectwa w wypadku komunikacyjnym,
- poważnego zachorowania,
- czasowej lub stałej niezdolności do pracy,
- utraty pracy,
- operacji i hospitalizacji.
W przypadku poważnego zachorowania ubezpieczyciele oferują zazwyczaj rożne warianty polisy dodatkowej, obejmujące węższe lub szersze listy schorzeń. Największe pakiety mają ich ponad 40. Często jako osobną umowę dodatkową oferują ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka, podając określone typy nowotworów objętych ochroną. W przypadku tych umów warto pamiętać, że niezwykle ważny jest dobór sumy ubezpieczenia gwarantującej realną pomoc w przypadku choroby. Obejmuje ona:
- konsultacje u specjalistów (tzw. druga diagnoza medyczna),
- pokrycie kosztów leków i zabiegów medycznych,
- pokrycie kosztów rehabilitacji,
- transport medyczny,
- pobyt w szpitalu i operacje.
Równie ważne jest dokładne czytanie zarówno definicji poszczególnych chorób, jak i wszelkich wyłączeń – dopiero na podstawie tej lektury można wybrać dobrego ubezpieczyciela, gwarantującego ochronę realną, a nie pozorną.
Uważny wybór i dobór uchroni przed rozczarowaniem
Uważnej lektury wymaga każda umowa dodatkowa – nie tylko ta dotycząca chorób. Pamiętajmy, że polisy dodatkowe to odrębne umowy, a każda z nich może mieć inne wyłączenia i inne okresy karencji. Zwracajmy uwagę na definicję określonego zdarzenia, wówczas łatwo wyłapiemy różnice pomiędzy ofertami. W porównaniu poszczególnych zakresów umów pomoże nam porównywarka ubezpieczeń na życie, a w wycenie – kalkulator ofert.
Warto pamiętać, że wybierając kilka umów dodatkowych u tych samych ubezpieczycieli możemy liczyć na atrakcyjne zniżki – tak jest np. z formułą Smart TU Aviva, w przypadku której przy kupnie 3 umów dodatkowych najtańszą z nich otrzymamy za pół ceny, przy czterech – ze zniżką 75% itd. Wielu ubezpieczycieli do kilku umów dodatkowych, którymi objęta jest cała rodzina, dorzuca gratis prywatną opiekę medyczną, co – jeśli mamy małe dzieci – może być dla nas bardzo korzystne.
Ostateczną decyzję podejmijmy po rozmowie z agentem ubezpieczeniowym. Pamiętajmy, że polisa na życie to umowa na lata, więc warto poświęcić nieco czasu, by wybrać optymalną ofertę. Jeśli bowiem mamy dodatkowo płacić, róbmy to z pełnym przekonaniem, że trochę wyższa składka oznacza dla nas lepszą i realną ochronę.