Ubezpieczenie na życie – ile kosztuje?

Myśląc o wyborze ubezpieczenia na życie, które zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim – przeglądasz wiele ofert. Wiele z nich kusi niską ceną i zapewnieniami, że to najlepsza opcja. Czy jednak tak jest naprawdę? Czy wysokość składki jest najważniejszym kryterium przy wyborze polisy? Jaką ochronę zapewnia ubezpieczyciel w podstawowym zakresie?

Ubezpieczenie na życie – cena

Cena jest niewątpliwie bardzo ważnym elementem, który bierzesz pod uwagę szukając właściwego ubezpieczenia. Trudno bowiem kupić coś, na co nie ma wystarczających środków finansowych. W przypadku polisy na życie trzeba jednak podejmować decyzje ostrożnie – może się bowiem okazać, że mimo opłacania składek, nie otrzymasz pomocy finansowej wtedy, kiedy będzie ona najbardziej potrzebna. Ubezpieczenie na życie zwykle oferuje, poza wypłatą odszkodowania rodzinie w przypadku Twojej śmierci, ochronę Twojego zdrowia. Jeśli jednak lista wyłączeń jest długa (co jest jednym z powodów niskiej składki), może się okazać, że Twoja choroba nie jest uwzględniona w OWU i świadczenie Ci się nie należy. Zatem mimo, że cena musi być w zasięgu Twoich możliwości – powinieneś także sprawdzić zakres ochrony, jaki przy tej wysokości składki otrzymasz.

 

Ubezpieczenie na życie – od czego zależy cena?

W zależności od indywidualnych czynników, takich jak wiek i stan zdrowia, ta sama polisa, gwarantująca identyczną sumę ubezpieczenia – może się różnić, jeśli decydują się na nią dwie inne osoby. Najważniejsze kryteria, brane pod uwagę przez większość towarzystw ubezpieczeniowych, to:

  • suma gwarancyjna,
  • wiek ubezpieczanej osoby,
  • stan zdrowia (trzeba wypełnić ankietę medyczną, czasem poddać się badaniom),
  • sposób opłacania składki – ilość rat,
  • umowy dodatkowe,
  • ilość osób ubezpieczonych w ramach polisy (możesz ją kupić dla siebie, dla pary – lub dla całej rodziny).

Ubezpieczenie na życie – jaki to koszt?

Biorąc pod uwagę mnogość czynników, wpływających na cenę– nie można jednoznacznie podać odpowiedzi na to pytanie, ale można określić przedział cenowy. Jeśli masz mniej niż 30 lat i jesteś całkowicie zdrowy, możesz liczyć na składkę wysokości około 30zł miesięcznie. Oferuje ona jednak niewielki zakres ochrony, świadczenie zostanie wypłacone przeważnie tylko w razie śmierci. Nieco lepszą ochronę można zyskać za 100zł miesięcznie – w tym przypadku osoba w tym samym wieku może znaleźć ofertę gwarantującą ochronę także w razie kalectwa a wysokość sumy gwarancyjnej może osiągnąć nawet 500 000zł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *