Ubezpieczenie na życie może być zbędnym wydatkiem. Warto się przyjrzeć sytuacjom, w którym wybrana polisa nie jest dobrym pomysłem. Kiedy ubezpieczenie na życie to neipotrzebny luksus? Jak wybrać polisę, aby dawała realną ochronę?
Komu potrzebne jest ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie potrzebne jest właściwie każdemu. Ale nie zawsze każdy produkt jest odpowiedni. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę wybierając polisę. Ubezpieczenie na życie powinno być produktem szytym na miarę, a nie ekskluzywnym dokumentem, który dużo kosztuje. Cena przy wyborze ubezpieczenia nie powinna być najważniejszym kryterium. Większość osób szuka najtańszego rozwiązania – i to jest błąd, ale także nieporozumieniem jest wybieranie drogiej polisy, która ma być tylko luksusowym gadżetem.
Czy ubezpieczenie na życie może być zbędne?
Dobrze wybrana polisa nigdy nie jest niepotrzebnym wydatkiem. Jednak może zdarzyć się sytuacja, w której opłacanie wysokiej składki nie przekłada się na dostosowaną do potrzeb ochronę. Taka polisa może być źródłem rozczarowań i nie przynieść oczekiwanego skutku w razie konieczności wypłaty świadczenia. W skrajnych przypadkach ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Przede wszystkim zatem należy dostosować zakres ochrony do sumy ubezpieczenia. Być może zbędnym wydatkiem będzie bardzo wysoka suma ubezpieczenia, która sprawi, że comiesięczna składka będzie wysoka, podczas gdy umowa nie posiada żadnych rozszerzeń. W takiej sytuacji istnieje niewiele możliwości otrzymania świadczenia, a być może lepszym rozwiązaniem byłoby utrzymanie sumy ubezpieczenia na niższym poziomie w zamian za dodatkowe możliwości ochrony. Jak zatem skonstruować ubezpieczenie na życie?
Jak sprawić, by ubezpieczenie na życie było dobrze skonstruowane?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dobra umowa nie musi oznaczać wysokiego kosztu. Polisę można kupić za kilkadziesiąt złotych miesięcznie i zyskać na prawdę szeroki zakres ochrony w tej cenie. Ale aby dopasować umowę do aktualnej sytuacji i oczekiwań, nie może obyć się bez porównania ofert. Nadrzędną zasadą powinno być zatem wybieranie własnej polisy, a nie kierowanie się radami przyjaciół i rodziny. W tym celu można skorzystać z różnych rozwiązań. Najbardziej efektywne jest spotkanie z agentem ubezpieczeniowym, który reprezentuje wiele towarzystw, lub brokerem. Taka rozmowa jest bezpłatna i niezobowiązująca, a o tym, co można zyskać, przeczytasz w artykule: Dlaczego warto spotkać się z agentem? Rozmawiamy z agentem ubezpieczeniowym. Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z porównywarek internetowych. Trzeba poświęcić wówczas więcej czasu na analizowanie ofert i sprawdzić w rankingu ubezpieczeń, czy polisa cieszy się dobrymi recenzjami. Jednak obie metody mogą być równie skuteczne.
Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie na życie?
Warto także przygotować się do analizy dostępnych ofert. Wiedza o tym, co może znajdować się w polisie jest konieczna do oceny każdego produktu. Należy także zorientować się w cenach oferowanych przez różne firmy. Nad czym trzeba się zastanowić i jakie decyzje podjąć?
- Suma ubezpieczenia
Przede wszystkim należy ustalić sumę ubezpieczenia, na jaką ma opiewać polisa. Będzie ona miała realne przełożenie na wysokość składki, trzeba więc dostosować ją zarówno do potrzeb osób uposażonych, jak i możliwości finansowych. Składkę trzeba będzie bowiem płacić co miesiąc przez wiele lat. Nie może więc być ona zbytnim obciążeniem dla budżetu.
- Umowy dodatkowe
To druga najważniejsza kwestia, w której trzeba podjąć rozsądną decyzję. Ubezpieczyciele zwykle umożliwiają wybór rozmaitych rozszerzeń, przede wszystkim gwarantujących ochronę w razie zachorowania, pobytu w szpitalu czy konieczności przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych. Suma ubezpieczenia i zakres ochrony to najważniejsze sprawy, które trzeba ustalić przed wyborem oferty. Należy także trzymać się własnych postanowień i nie zmieniać ich za namową agenta lub w przypływie emocji.
Brak świadomości dotyczącej dostępnych na rynku ofert może sprawić, że polisa będzie kosztowała bardzo dużo, a oferowała niewiele. Dlatego jeśli ubezpieczenie na życie ma być czymś więcej niż luksusowym gadżetem, warto przygotować się do podjęcia decyzji i przede wszystkim porównać dostępne produkty.