Jak nie paść ofiarą oszusta?

fałszywy agent ubezpieczeniowy

W każdej branży pojawiają się oszuści. W ostatnich latach problem zaczął mocniej dotyczyć także ubezpieczeń. Choć spotkanie z agentem to właściwa droga do znalezienia najlepszej polisy, także w tym przypadku trzeba zachować czujność. Kim jest fałszywy agent ubezpieczeniowy i jak go rozpoznać?

Fałszywy agent ubezpieczeniowy – kto to jest?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie kim jest prawdziwy agent ubezpieczeniowy. Jest to osoba, która prowadzi sprzedaż produktów ubezpieczeniowych towarzystwa ubezpieczeniowego. Czasem w jego ofercie znajdują się polisy różnych firm – wówczas jest to multiagent. Co wyróżnia taką osobę? Przede wszystkim, aby zostać agentem ubezpieczeniowym trzeba podpisać umowę agencyjną z ubezpieczycielem oraz posiadać wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych. Rejestr taki prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) i jest on dla każdego dostępny. To znaczy, że można – a nawet trzeba – sprawdzić, czy osoba oferująca polisę ubezpieczeniową znajduje się w tym rejestrze. 

Co zrobić, gdy osoba oferująca polisę to fałszywy agent ubezpieczeniowy?

Jeśli osoba, z którą przeprowadzone zostało spotkanie nie figuruje w bazie KNF jako agent ubezpieczeniowy, można nabrać poważnych podejrzeń. Prawdopodobnie jest to fałszywy agent ubezpieczeniowy, a przekazanie mu jakichkolwiek pieniędzy będzie się wiązało z ich utratą. Należy zatem wiedzieć, jak postępować, gdy szukanego nazwiska nie ma w rejestrze. Przede wszystkim należy sprawę zgłosić do Departamentu Licencji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych. Oczywiście w takiej sytuacji prowadzenie dalszych rozmów jest bezcelowe, nie należy podpisywać żadnych przedstawionych przez oszusta dokumentów.

Jak sprawdzić, czy osoba podająca się za agenta nie jest oszustem?

Aby zyskać pewność, że osoba, która oferuje polisę jest do tego uprawniona i może podpisywać umowy w imieniu towarzystwa ubezpieczeniowego, należy poprosić ją o okazanie stosownego pełnomocnictwa. Nie należy się obawiać takiego postępowania – każdy agent jest zobowiązany posiadać taki dokument i okazać go na życzenie klienta. Będzie się w nim znajdował zakres świadczonych przez agenta usług oraz nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, dla którego dana osoba pracuje. Nie ma nic niewłaściwego w poproszeniu o okazanie pełnomocnictwa. Jeśli agent nie będzie chciał go okazać, może być to pierwszym symptomem, że jest to fałszywy agent ubezpieczeniowy. Wówczas konieczne jest sprawdzenie rejestru agentów ubezpieczeniowych Komisji Nadzoru Finansowego – istnieje duże prawdopodobieństwo, że szukanej osoby w nim nie będzie.

Czym grozi spotkanie z fałszywym agentem ubezpieczeniowym?

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenia na życie oferowane przez agentów to zobowiązanie na lata. Regularne opłacanie składki wiąże się z ogromnym wydatkiem, jeśli zsumować kwotę przeznaczoną na ten cel przez cały okres trwania ochrony. Jeśli padniesz ofiarą oszusta i Twoje składki będą wpływać na niewłaściwe konto, nie otrzymasz świadczenia, gdy będziesz tego potrzebować. 

Jak umówić się z właściwym agentem ubezpieczeniowym?

Aby mieć pewność, że agent ubezpieczeniowy oferujący polisę jest wiarygodny, można umówić spotkanie za pośrednictwem właściwej firmy, najlepiej takiej, która posiada duże doświadczenie w sprzedaży ubezpieczeń. Można poprosić o rozmowę osobę pracującą w towarzystwie ubezpieczeniowym lub skorzystać z pomocy doradców w sprawdzonych przedsiębiorstwach. Do takich z pewnością należy Przewodnik Ubezpieczeniowy.


Poradniki, które są publikowane przez tę firmę pozwolą Ci poznać zasady, o jakich należy pamiętać wybierając polisę ubezpieczeniową. Ale dzwoniąc na infolinię także można skorzystać z pomocy doradców. Umówienie spotkania z agentem ubezpieczeniowym tą drogą jest bezpieczniejsze, niż korzystanie z przypadkowych kontaktów do niesprawdzonych osób. W każdej jednak sytuacji należy sprawdzić, czy osoba podająca się za agenta ubezpieczeniowego posiada wymagane dokumenty i znajduje się na liście KNF.

Have questions in mind? let us help you.

Subscription Form