Kalkulator ubezpieczenia na życie – jak z niego korzystać?

kalkulator ubezpieczenia na życie

Wybór ubezpieczenia na życie jest trudnym zadaniem, dlatego osoby decydujące się na jego zakup chętnie decydują się na korzystanie z pomocy. Ale nie tylko agenci mogą ją zapewnić. Równie skuteczne bywają internetowe narzędzia, takie jak kalkulator ubezpieczenia na życie. Jak z niego korzystać? Czy rzeczywiście może pomóc w wyborze? 

Kalkulator ubezpieczenia na życie  

Kalkulatory ubezpieczeń to narzędzia, które pomagają w wyborze różnych polis. W Internecie można znaleźć porównywarki produktów chroniących mieszkania, wiele kalkulatorów oferuje znalezienie tańszej polisy OC. Jak działają kalkulatory? Oferty, które proponują, są wynikiem analizy potrzeb i danych o kupującym. Ta zaś jest możliwa dzięki zebraniu informacji, czasem bardzo szczegółowych, które podaje zainteresowana ubezpieczeniem osoba. Aby kalkulator ubezpieczenia mógł porównać oferty, trzeba bowiem wypełnić formularz. Czasem zawiera on bardzo dużą ilość pól, których wypełnienie jest warunkiem otrzymania analizy. Czy warto wpisywać prawdziwe dane? 

Kalkulator ubezpieczenia – jakie dane zbiera? 

Wbrew pozorom im więcej pytań znajduje się w formularzu, tym lepszą ofertę zaproponuje porównywarka. Wysokość składki, a także często możliwość podpisania umowy, uzależniona jest bowiem od wielu czynników. W przypadku ubezpieczenia OC znaczenie ma na przykład wielość silnika, wysokość należnych zniżek za bezszkodową jazdę czy wiek kierowcy. Bez podania takich informacji nie jest możliwe obliczenie proponowanej ceny polisy. Należy więc odpowiadać na pytania zgodnie ze stanem faktycznym, w innym przypadku może się okazać, że cena przy zakupie jest zupełnie inna. O co zapyta więc kalkulator ubezpieczenia na życie? 

Ubezpieczenie na życie kalkulator 

O ile w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych czy mieszkaniowych sprawa jest stosunkowo prosta, ubezpieczenia na życie już takie nie są. Koszt wszystkich polis dostępnych na rynku można oszacować na podstawie konkretnych danych. Zwykle kryteria są takie same w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie na życie jest jednak zupełnie innym produktem. Kosztuje znacznie więcej, a szacowanie ryzyka jest znacznie trudniejsze. Kalkulator ubezpieczenia na życie działa więc na zupełnie innych zasadach. Dlaczego? 

Kalkulator ubezpieczenia na życie – czym się różni od innych kalkulatorów? 

Ubezpieczenie na życie może przybrać różną formę, w zależności od decyzji ubezpieczonego. Wyróżniamy dwie możliwości: 

  • ubezpieczenie na życie o charakterze ochronnym, 
  • ubezpieczenie na życie o charakterze ochronno – inwestycyjnym. 

Przede wszystkim należy więc zdecydować, do czego ma służyć polisa. Ale to nie wszystko – gdyby sprawa ograniczała się to tego prostego pytania, możliwe byłoby stworzenie prostego formularza i szybkiego obliczenia składki. Tak jednak nie jest. Wyjaśnienie jest proste. Szacowanie ryzyka w przypadku ubezpieczenia na życie jest bardzo skomplikowane. W zależności od wybranej firmy, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę różne czynniki mające wpływ na cenę produktu. Oczywiście można wskazać cechy wspólne, takie jak wiek czy oczekiwaną sumę ubezpieczenia, ale określenie na przykład stanu zdrowia może już być trudne. Część firm wymaga przeprowadzenia badań medycznych. Czasem pada pytanie o choroby przebyte przez członków rodziny. Ale dla każdej firmy waga tych informacji jest inna.  

Kalkulator ubezpieczenia na życie – jak działa? 

Kalkulator ubezpieczenia na życie jest zatem prostym formularzem, w którym padają jedynie podstawowe pytania. Oprócz informacji o poszukiwanym produkcie, należy zostawić dane kontaktowe. Konsultant oddzwoni na podany numer i zada jeszcze kilka dodatkowych pytań. Dopiero wtedy można spodziewać się konkretnych propozycji. Kontakt zostanie bowiem przekazany do właściwych agentów ubezpieczeniowych, Ci zaś, zbierając już szczegółowe informacje, przygotują konkretne oferty. Niestety jest to zadanie bardziej czasochłonne niż w przypadku poszukiwania na przykład ubezpieczenia turystycznego. Ale trzeba pamiętać, że ubezpieczenie na życie to zobowiązanie finansowe na wiele lat i ważne jest, aby właściwie spełniało swoją funkcję. Porównanie ofert to więc podstawowa potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *