Co robić na emeryturze?

Często spotykamy się z przekonaniem, że emerytura jest jednoznaczna z końcem życia. Dni będą wypełnione nudą i błąkaniem się bez celu po mieszkaniu.

Tego typu mity, powtarzane na każdym kroku, stają się prawdą. Nierzadko seniorzy sami się ograniczają, nie wiedząc, że ich życie nie musiałoby się ograniczać do codziennej rutyny.

Ciekawe zajęcia na emeryturze

Im starsi jesteśmy, tym bardziej doceniamy rolę zdrowia w życiu. Chcemy czuć się dobrze, ale w pewnym wieku energia się kończy. Trzeba jej wtedy nieco dopomóc. Jak to zrobić? Zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Mogą to być samotne spacery, grupowe zajęcia lub siłownia. Wybierz to, co będzie Ci sprawiało największą frajdę. Bądź wytrwały, a Twoje wysiłki się opłacą. Dobra kondycja zmniejsza ryzyko zachorowań i zwiększa poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Masz zaoszczędzone pieniądze? Wspaniale! Otwórz mapę i pomyśl, dokąd zawsze chciałeś się wybrać. Nie musi to być od razu miejsce na drugim końcu planety! Krótki wypad w góry, parę dni na plaży, a może zwiedzanie którejś z europejskich stolic? Świat stoi otworem. Warto rozważyć ofertę uzdrowisk lub sanatoriów. W takich miejscach możesz wypocząć, zadbać o organizm i nawiązać nowe znajomości.

Nie czujesz się na siłkach na podróże? Przecież możesz je odbyć, nie ruszając się z ulubionego fotela. Wystarczy, że wypożyczysz w bibliotece fascynującą książkę lub wciągniesz się w serial, a wyobraźnia zrobi swoje. W młodości często brakuje nam czasu na czytanie, a przecież warto nadrobić klasyki literatury. Porozmawiaj z bibliotekarzem lub księgarzem, a ten z przyjemnością pomoże Ci wybrać jakiś porywający tytuł. 

Mieszkasz w pobliżu instytucji kultury? Zainteresuj się proponowaną przez nią ofertą. W takich miejscach zazwyczaj można uczestniczyć w ciekawych prelekcjach, pokazach filmowych lub spektaklach. Bardzo możliwe, że znajdujący się obok Ciebie dom kultury proponuje seniorom korzystne zniżki lub wręcz darmowe bilety. 

Emerytura może być wspaniałą przygodą zwieńczającą życie. Masz prawo przeżyć ją na własnych warunkach. Skorzystaj z IKZE, które umożliwia samodzielne oszczędzanie i poprawę zabezpieczenia finansowego. Spokojnie, możesz wpłacać niewielkie kwoty, których nie odczujesz w codziennym funkcjonowaniu. Osobom wpłacającym na IKZE przysługuje ulga podatkowa. Te pieniądze możesz spożytkować tak, jak tylko zechcesz. Przeznacz je na bieżące wydatki albo dokonaj ponownej wpłaty na IKZE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *