W jakim wieku warto ubezpieczyć się na życie?

W jakim wieku warto ubezpieczyć się na życie?

O tym, że ubezpieczenie na życie jest potrzebne, każdy decyduje w innym momencie życia. Zdarza się, że po polisę sięgają osoby bardzo młode. Jednak największy problem ze znalezieniem odpowiedniego produktu mogą mieć seniorzy. W jakim wieku warto ubezpieczyć się na życie? Kiedy ta decyzja jest najwłaściwsza? Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania.

W jakim wieku warto ubezpieczyć się na życie? Czy opłaca się kupić polisę w młodości?

Polisę na życie warto kupić w każdym wieku. W zależności jednak od potrzeb i możliwości finansowych, nie zawsze ten sam produkt będzie odpowiedni. Rynek ubezpieczeń na życie jest tak bogaty, że bez względu na wiek można znaleźć odpowiednią polisę. Czy jednak opłaca się inwestować w ubezpieczenie w młodości? Po bliższym przyjrzeniu się możliwościom, jakie daje polisa na życie, można z łatwością stwierdzić, że takie rozwiązanie ma wiele zalet. 

  • Polisa na życie przed trzydziestym rokiem życia

Niewiele młodych osób poniżej trzydziestego roku życia rozważa zakup ubezpieczenia na życie. Tymczasem istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć taką decyzję. Przede wszystkim argumentem za wczesnym podpisaniem umowy mogą być względy ekonomiczne. Prosta kalkulacja pokazuje, że wybór polisy w młodym wieku to oszczędność. Ponadto warto wiedzieć, że nawet osoby nieposiadające jeszcze rodziny mogą wybrać polisę, do której w razie potrzeby można dopisać partnerkę lub dzieci. Ich brak w danym momencie nie jest żadną przeszkodą w podpisaniu umowy. W dowolnym czasie można także podnieść sumę ubezpieczenia, jeśli okaże się ona zbyt mała, a dochody wzrosną i pozwolą na opłacanie wyższej składki. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenie na życie przed 30 rokiem życia

  • Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

Własne mieszkanie jest marzeniem wielu osób, a kredyt na ten cel zaciągany jest zwykle w młodym wieku. To doskonały powód, aby ubezpieczyć się na życie. Poza tym warto zauważyć, że w wielu bankach posiadanie polisy jest warunkiem otrzymania pieniędzy. W takiem sytuacji warto wybrać dobrą polisę, niekoniecznie najtańszą. 

Przeczytaj także: Czy ubezpieczenie na życie pod kredyt jest konieczne?

W jakim wieku warto ubezpieczyć się na życie?

Jeśli ubezpieczenie na życie jest i tak potrzebne, można przyjrzeć się produktom dostępnym na rynku i wybrać taką ofertę, która będzie stanowiła faktyczną ochronę na wypadek śmierci lub trwałej niezdolności do pracy. Przy dużym kredycie poczucie bezpieczeństwa jest bardzo potrzebne.

  • Planowanie rodziny

Trzeba także zauważyć, że podpisanie umowy kredytowej z powodu planowania zakupu mieszkania czy domu, często wiąże się z powiększającą się rodziną. Kiedy na świat przychodzą dzieci, potrzeba więcej przestrzeni. Często więc właśnie wtedy podejmowana jest decyzja o zakupie większego miejsca do życia, niejednokrotnie na kredyt. Są to zatem dwa ważne powody, dla których warto pomyśleć o ubezpieczeniu na życie. Po pierwsze zabezpieczona zostanie możliwość spłaty zadłużenia, a po drugie dzieci mogą zyskać ochronę i gwarancję wypłaty odszkodowania w razie śmierci rodzica. 

Jeśli nie w młodości, w jakim wieku warto ubezpieczyć się na życie?

Mimo korzyści wynikających z posiadania polisy w młodości, wiele osób z różnych przyczyn jej nie posiada. Sytuacja zmienia się dopiero na emeryturze – wówczas śmierć zaczyna wydawać się bardziej realna i często pojawia się myśl o tym, że trzeba zabezpieczyć najbliższych przed takim wydarzeniem. Wiele osób zaczyna się w związku z tym zastanawiać, w jakim wieku ubezpieczyć się na życie. Czy istnieją ograniczenia w tej kwestii? Ile maksymalnie lat można mieć, aby znaleźć dobrą polisę? W związku z tym, że nasze społeczeństwo się starzeje, także ubezpieczyciele wychodzą na przeciw potrzebom współczesnego świata. Rynek ubezpieczeń się rozwija i pojawia się coraz więcej ofert skierowanych do seniorów. 

Przeczytaj także: Jakie wybrać ubezpieczenie na emeryturę?

W przypadku ubezpieczeń kupowanych w zaawansowanym wieku, pojawia się jednak wiele ograniczeń. Zwykle nie są dostępne wszystkie dodatki i rozszerzenia, na które mogą się zdecydować młode osoby. W przypadku seniorów często stan zdrowia nie pozwala na przykład na podpisanie dodatkowej umowy chroniącej przed zachorowaniami. Zwykle także za ubezpieczenie na życie trzeba zapłacić więcej. Jednak z drugiej strony warto zauważyć, że seniorzy przede wszystkim chcą zabezpieczyć bliskich przed kosztami pogrzebu – a w takiej sytuacji suma ubezpieczenia nie musi być bardzo wysoka. Decydując się na przykład na ubezpieczenie o sumie 5000 zł, można znaleźć oferty, które wymagają około 50 zł wpłaty co miesiąc. O tym, w jakim wieku warto ubezpieczyć się na życie, decyduje zatem aktualna sytuacja i możliwości finansowe. Nie warto jednak czekać z decyzją do ostatniej chwili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *