Co to jest karencja w ubezpieczeniach?

Podpisując umowę ubezpieczenia oraz opłacając pierwszą składkę w terminie może się okazać, że za zdarzenie, nawet objęte ochroną ubezpieczeniową –nie otrzymasz wypłaty świadczenia. Dlaczego tak się dzieje?

Z reguły powodem odmowy jest stosowana przez większość ubezpieczycieli – karencja.

Co to jest karencja?

Powołując się na definicję zawartą w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) Allianz, karencja to:

„wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności Allianz Życie z tytułu zajścia zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową na podstawie umowy ubezpieczenia lub dodatkowych umów ubezpieczenia, przez okres wskazany w umowach”.

Oznacza to, że okresie bezpośrednio po zawarciu umowy ubezpieczenia, w razie zajścia zdarzenia towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci Ci odszkodowania, mimo że to zdarzenie jest ujęte w OWU Twojej polisy, a Ty regularnie opłacasz składki.

Karencja z reguły trwa od 3 do 12 miesięcy, a jej długość zależy od rodzaju gwarantowanych świadczeń. W przypadku świadczeń za urodzenie dziecka okres ten może wynosić nawet 12 miesięcy. Natomiast najdłuższa karencja dotyczy śmierci w wyniku samobójstwa i wynosi nawet dwa lata od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.

Przykład. Za osiem miesięcy powiększy wam się rodzina. Dopiero teraz zaczynasz się zastanawiać nad ubezpieczeniem, które w swoim zakresie ma też umowę na wypadek urodzenia dziecka, a wiadomo zastrzyk nawet niedużej gotówki na pewno się przyda. Kupujesz na szybko polisę. I po ośmiu miesiącach niestety nie dostajesz nic! To jest właśnie okres karencji, który na wypadek urodzenia dziecka w większości Towarzystwach wynosi zazwyczaj od 9 do 12 miesięcy.

 

Dlaczego ubezpieczyciele stosują karencję?

Mogłoby się wydawać, że tego typu zabieg to sprytny pomysł na to, by wyłudzić od Ciebie pieniądze i nie ponosić odpowiedzialności za zdarzenia, za które teoretycznie Towarzystwo powinno Ci wypłacić świadczenie pieniężne.

Nic bardziej mylnego!

Karencja dla ubezpieczyciela to zabezpieczenie przed wyłudzeniami świadczeń. Innymi słowy to sposób, by ograniczyć ryzyko strat finansowych wskutek oszustw i nadużyć ze strony ubezpieczonych.  Zdarza się bowiem, że klienci kupują ubezpieczenie wyłącznie w związku z zaplanowanym kosztownym leczeniem.

Czy znajdę ubezpieczenie na życie bez karencji?

Karencja jest zazwyczaj stosowana w indywidualnych ubezpieczeniach na życie. W niektórych przypadkach firmy ubezpieczeniowe nie stosują okresów karencji, dzieje się tak głównie w polisach grupowych, gdzie ryzyko powstania zdarzenia objętego ochroną rozkłada się na wszystkich zatrudnionych. Najlepsze Ubezpieczenie na życie bez karencji możesz znaleźć w firmie, gdzie większość zatrudnionych stanowią mężczyźni. Wówczas okres karencji na urodzenie dziecka może wynosić 3 miesiące, lub może go nie być wcale.

Gdzie znajdziesz informacje na temat karencji?

Wszelkie informacje na temat karencji (co obejmuje, jak długo trwa) znajdziesz w OWU Twojej polisy. Dlatego przed zawarciem umowy ubezpieczenia powinieneś dokładnie je przestudiować. Ponadto, ubezpieczenia na życie nie kupisz wyłączenie za pośrednictwem internetu, jest to polisa złożona i wymaga spotkania z agentem ubezpieczeniowym. Wbrew pozorom jest to dobre rozwiązanie, ponieważ podczas takiego spotkania będziesz mógł porozmawiać ze specjalistą i zapytać go m.in. o karencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *