Szczepionki przeciwko wirusowi HPV – czy są skuteczne? 

szczepionka na HPV

 

Dlaczego Polki chorują na raka szyjki macicy częściej niż mieszkanki innych europejskich krajów? Czy szczepionki przeciwko wirusowi HPV są skuteczne? Ile prawdy jest w doniesieniach o ich szkodliwości? Jak jeszcze można przeciwdziałać zachorowaniu? Szczepionki przeciwko wirusowi HPV budzą wiele kontrowersji. 

Czym jest wirus brodawczaka ludzkiego? Czy szczepionki przeciwko wirusowi HPV mogą powstrzymać rozwój chorób nowotworowych?

Ostatnio wiele się mówi o szczepionkach w ogóle, poddawana jest także w wątpliwość zarówno celowość jak i bezpieczeństwo tych, które zapobiegają rozwojowi wirusa HPV. Co to właściwie jest?  Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest obecny w dziejach człowieka od tysiącleci. Pierwszy raz powiązano go z powstawaniem nowotworów w latach siedemdziesiątych, obecnie niepodważalny jest jego wpływ na zachorowania na rana szyjki macicy. Zarazić się można w różny sposób, najczęściej jednak wirus przenoszony jest podczas kontaktów seksualnych. Statystycznie każdy człowiek zetknie się z HPV w ciągu życia przynajmniej raz, w większości przypadków jednak infekcja ulega samowyleczeniu. Tylko część przypadków to przejście zakażenia w stan przewlekły i w konsekwencji – rozwinięcie się choroby nowotworowej. 

Dlaczego szczepionki przeciwko wirusowi HPV są w Polsce mało popularne w stosunku do innych krajów?

W wielu krajach Unii Europejskiej szczepionki przeciwko wirusowi HPV są powszechne wśród nastolatków między 12 a 13 rokiem życia. Tak wygląda też sytuacja poza Europą – na przykład w Izraelu czy Nowej Zelandii. W Polsce wciąż istnieją opory przed szczepionką. Wywołuje ona wiele kontrowersji i wątpliwości, przede wszystkim dotyczących bezpieczeństwa jej stosowania oraz skuteczności działania. Tymczasem Europejska Agencja Leków (EMA) kolejny raz przeprowadziła wnikliwe analizy i badania, z których jasno wynika, że stosowanie szczepionki przeciwko wirusowi HPV jest bezpieczne. 

Dlaczego szczepionki przeciwko wirusowi HPV stosuje się także u chłopców?

Trzeba pamiętać, że nosicielami wirusa są mężczyźni. Ich udział w jego przenoszeniu nie pozostawia wątpliwości. Ale nie tylko ten fakt bywa problemem. Wirus HPV powoduje także wiele chorób, na które mężczyźni zapadają. Należą do nich rak prącia, rak odbytu czy kłykciny kończyste. Oznacza to przynajmniej dwa ważne powody, dla których należy szczepić także chłopców: może to przerwać łańcuch zakażeń i zachorowań kobiet oraz zapobiec chorobom samych mężczyzn. Szczepienie powinno odbywać się między 11 a 12 rokiem życia, ale skuteczne jest także podanie szczepionki później.

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV – czy to jedyna metoda profilaktyki?

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV nie są jedyną możliwością jeśli chodzi o profilaktykę. Skuteczna jest także abstynencja płciowa – ale na dłuższą metę niemożliwa do osiągnięcia. Dlatego poza szczepieniami pomóc w walce z nowotworami pomaga jeszcze tyko wczesne wykrywanie. Niezawodna okazuje się cytologia, dzięki której wykrywane są stany przednowotworowe. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób nie zmniejsza się zagrożenia chorobą, a tylko zwiększa szanse na jej wyleczenie. 

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV – bez stuprocentowej gwarancji

Niestety żadne działanie profilaktyczne nie daje pewności, że choroba się nie pojawi. Dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć się na wypadek powszechnych dziś niestety nowotworów. Jednym z pomocnych rozwiązań jest ubezpieczenie na życie.

Dobrze dobrana polisa z rozszerzeniem, które gwarantuje pomoc także przy zachorowaniu na ciężką chorobę, w tym raka, pozwoli przetrwać trudny czas po diagnozie. Jednak trzeba pamiętać, ze ubezpieczenie na życie może pomóc tylko wtedy, gdy umowa podpisana jest jeszcze przed jakimikolwiek objawami. Podobnie jak szczepionki, które podaje się nastolatkom, polisa jest działaniem, które trzeba podjąć z dużym wyprzedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *